En Sıcak Konular

Medeniyetler İttifakı iyi yönetilemiyor

28 Kasım 2011 22:04 tsi
 Medeniyetler İttifakı iyi yönetilemiyor İspanya'nın tarihi Toledo şehrinde Castilla La Mancha Üniversitesi'nin (UCLM) organize ettiği Türkiye konulu iki günlük program başladı.İlber ortaylı'da burada bir konuşma yaptı.

İspanya'nın tarihi Toledo şehrinde Castilla La Mancha Üniversitesi'nin (UCLM) organize ettiği Türkiye konulu iki günlük program başladı. Programa, Madrid Büyükelçisi Ayşe Sinirlioğlu'nun yanısıra Türkiye'den davet edilen tarihçi ve Topkapı Müzesi Direktörü İlber Ortaylı, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Kadri Özçaldıran, Ankara Üniversitesi Rektörü Cemal Taluğ ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet katılıyor. Al Mamun programı adı altında düzenlenen etkinliğin açılışını UCLM Rektörü Ernesto Martinez, Büyükelçi Sinirlioğlu ve İspanya'nın Medeniyetler İttifakı Özel Temsilcisi Belen Alfaro yaptı. 

İspanya Başbakanı Jose L. R. Zapatero'nun Medeniyetler İttifakı eski temsilcisi Maximo Cajal "Türkiye'nin BM Medeniyetler İttifakı'nda Eşdestekçiliği" başlıklı bir konuşma yaptı. Cajal'dan sonra söz alan tarihçi İlber Ortaylı 'İspanya-Türkiye İki Büyük Gücün 

4 asır boyunca macerası' konulu bir söyleşi verdi. Programa yoğun ilgi gösteren İspanyol ve Türk öğrenciler salonu doldurdu. 

Konferansın ardından Cihan Haber Ajansı'nın sorularını cevaplandıran İlber Ortaylı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünü yaptığı Medeniyetler İttifakı Projesi'nin iyi yönetilemediğini söyledi. 

Projenin çok cazip olmadığını kaydeden Ortaylı bunun Aydınlar arasında da ilgi görmediğini ifade etti. Tarihçi İlber Ortaylı, böyle bir ittifakın lazım olduğunun altını çizerek ticaretin toplumları yakınlaştırmadaki önemine dikkat çekti. İki ülke arasındaki ticaretin her geçen gün artmakta olduğunu vurgulayan Ortaylı, Türkiye'de son zamanlarda İspanyol kültürüne ve diline karşı çok fazla ilgi oluştuğunu dile getirdi. Bu haber 12,532 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Yazarlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,774 µs